euro
czystypowiat

Otrzymaj do 15 000 zł dotacji na fotowoltaikę!

2 (2)

Ważne zmiany w programie “Czyste Powietrze”

Koniec dofinansowania kotłów na węgiel i podwyższenie progów dochodowych.

Zapowiadane przez rząd odejście od wsparcia dla kotłów węglowych w ramach Programu “Czyste Powietrze” wchodzą w życie od 1 stycznia 2022. Ponadto od 1 lipca 2021 roku planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Dofinansowanie na zakup oraz montaż kotła na węgiel będzie możliwe tylko do końca tego roku. Bowiem, w 2022 nie przewidziano żadnego wsparcia dla tego rodzaju kotłów. Decyzja została podyktowana przez Komisję Europejską, zapisami Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu, oraz obowiązującymi uchwałami antysmogowymi w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla.

Z kolei, zmiana w podwyższeniu progów dochodowych w drugiej części programu ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli do 37 tys. złotych. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175%, najniższej emerytury, czyli do 2 189,04 złotych (o ok. 229 zł wyżej niż obecnie).

Skontaktuj się z Nami!