euro
czystypowiat

Otrzymaj do 15 000 zł dotacji na fotowoltaikę!

1

OZE w wielkim mieście

Miasta chcą być ekologiczne i zdrowe, dlatego inwestują w mikroinstalacje zielonej energii. 

Ekologia nie jest już niszowym tematem, który interesuje grupę aktywistów. To styl życia wielu ludzi na całym świecie. Coraz więcej społeczności decyduje się na szerokie wykorzystanie OZE, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie zapotrzebowanie energetyczne jest ogromne.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to realna pomoc w walce ze smogiem i eliminacja części energii produkowanej konwencjonalnymi metodami. Przykłady kreatywności można tylko mnożyć: sygnalizacja świetlna zasilana energią słoneczną i wiatrem zainstalowana na przedmieściach Moskwy; parkometry zasilane mikroinstalacjami; podświetlanie przystanków autobusowych i reklam zasilane energią słońca; ogniwa fotowoltaiczne zasilające komputery pokładowe znajdujące się w rowerach miejskich z samoobsługowych wypożyczalni czy połączenie paneli fotowoltaicznych z mikroturbiną wiatrową, zasilające miejskie latarnie.

W Polsce coraz częściej można spotkać ławki fotowoltaiczne, które umożliwiają przechodniom naładowanie urządzenia elektronicznego (np. smartfona), a także posiadają wyświetlacze i komunikaty audio wykorzystywane do prezentacji rozkładu jazdy. Ławki wykorzystujące OZE można spotkać, m.in. w Warszawie, Tarnobrzegu, Gostyninie, Szczecinie, Zielonej Górze oraz Białymstoku. Natomiast na budynku Centrum Energetyki AGH w Krakowie zamontowano mikroinstalacje wiatrowe wkomponowane w architekturę, tak aby spełniały także walory estetyczne.

Przenieśmy się teraz poza granice naszego kraju – we Francji zainstalowano turbiny wiatrowe w kształcie drzew na paryskim Place de la Concorde, a londyńscy inżynierowie z Brunel University poszli o krok dalej i stworzyli “drzewa energetyczne” czerpiące energię zarówno z wiatru, jak i ze słońca (niemal 5-metrowe drzewo może wytworzyć prawie trzykrotnie więcej energii, niż przeciętna rodzina zużywa w ciągu roku).

OZE w miastach dopiero rozpoczyna swoją przygodę, bo kreatywność człowieka nie ma ograniczeń. Ciekawi jak będzie wyglądać infrastruktura miejska za kilkadziesiąt lat?

Skontaktuj się z Nami!