euro
czystypowiat

Otrzymaj do 15 000 zł dotacji na fotowoltaikę!

3

Ekologiczne pociągi w Polsce

Czy kolej przyszłości będzie poruszać się na estakadach, może pod ziemią, a może to będzie hyperloop poruszający się w próżni… Czyżby futurystyczne wizje motoryzacji ukazane w filmie “Piąty Element” Luca Bessona z 1997 roku były coraz bliżej nas?

Zanim jednak kolej zacznie poruszać się w próżni, pierwsze przejdzie na ekologiczną stronę mocy. Na całym świecie, także w Europie, już jeżdżą pociągi zasilane zieloną energią. W Polsce na ten moment spółka PKP testuje instalacje fotowoltaiczne pod kątem zasilania dworców kolejowych w energię ze słońca.

Po kolei…
Pociągi starego typu (te z silnikiem wysokoprężnym) zostały wycofane z sieci kolejowych na całym świecie. Według zespołów Hyperloop UPV i Éirloop szacuje się, że do 2030 roku cały transport naziemny, wliczając w to transport kolejowy, będzie wykorzystywał OZE.

Według polskich specjalistów przejście PKP na zieloną energię nie będzie trudne – do 2025 roku planuje mieć aż 50% energii pochodzącej z OZE, a w 2030 roku aż 85%. Malejąca emisyjność PKP ma być największym atutem w rywalizacji z innymi środkami transportu w naszym kraju.

Zarząd spółki Prezydium Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, podkreśla, że cena energii, nie będzie wyższa niż ta, którą przewoźnicy by płacili, kupując energię konwencjonalną. Przejście na zasilanie z odnawialnych źródeł energii ma wygenerować inwestycje o wartości 6-10 mld złotych. Zakłada się, że takie inwestycje zrealizowane w ciągu 10 lat będą dotyczyć m.in. budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz magazynów energii.

PKP Energetyka deklaruje także wybudowanie stacji zasilanej wodorem na lini Reda-Hel, po której będa poruszać się pociągi wodorowe.

Skontaktuj się z Nami!